W okresie świątecznym jedną z najczęściej wyszukiwanych fraz w wyszukiwarkach są sposoby na przejedzenie. Z tym przejedzeniem prawie każdy walczy w dniu kolacji wigilijnej oraz bardzo często także w pozostałe dni świąteczne. Gdy jednak towarzyszy mu silny ból brzucha, problem staje się nieco poważniejszy. A na ogół ma on jedną podstawową przyczynę. Jest nią zamiłowanie Polaków do jedzenia bardzo tłustych dań.
Niestety akurat tłuszcz zdecydowanie najmocniej obciąża brzuch, żołądek i ogólnie cały układ pokarmowy. Jest wolno i ciężko trawiony. Potrafi zapchać i dzięki temu świetnie zaspokoić apetyt, ale przez to też może doprowadzić do wzdęć, a nawet i długich oraz bolesnych zaparć. Jeżeli obiad rozpocznie się tłustym rosołkiem, na drugie danie zostaną podane klopsy w śmietanowym sosie, a ucztę zwieńczy puszysty tort pokryty grubą warstwą bitej śmietany, można mieć niemalże pewność, że tuż po jedzeniu wszyscy będą narzekać na bóle brzucha.
Istnieją oczywiście różne skuteczne sposoby na bóle brzucha, jednakże naprawdę takim bólom lepiej zapobiegać, bo jeżeli człowiek bezustannie będzie jeść ciężko i tłusto, koniec końców nabawi się poważniejszych problemów, a zwykły ból przerodzi się we wrzody żołądka. Tłuszcz jest największym obciążeniem właśnie dla tego narządu. Może też obciążać wątrobę oraz upośledzać działanie pęcherzyka żółciowego. Organizm wykorzystuje bowiem żółć do trawienia tłuszczu. A jeśli dieta jest tłusta, tej żółci potrzeba naprawdę sporo.
Zajrzyj też na medycznie.pl, gdzie opisujemy różne dolegliwości i sposoby zapobiegania stanom zdrowotnym.
Zakładając jednak, że uczta już się zakończyła i ból oraz inne nieprzyjemne objawy zdążyły się pojawić, trzeba zrobić coś, aby poprawić swoje samopoczucie i zapewnić sobie nieco większy komfort. W tym właśnie celu można zastosować pewne domowe sposoby na ból brzucha. Po obfitym posiłku warto na pewno zmusić się do wyjścia na spacer, zaparzyć sobie kubek kopru włoskiego, a następnie po prostu odpocząć i przeczekać ten najgorszy moment.