W ostatnich latach wiele mówi się o tym, jak ważna jest dla nas witamina D. Potocznie nazywa się ją witaminą słońca dlatego, że powstaje wtedy, gdy nasze ciało jest wyeksponowane na słońce.
Najnowsze badania dowodzą jednak, że w naszej szerokości geograficznej wystarczającą ilość ze słońca możemy pozyskać tylko przez krótki czas w roku. W tej sytuacji konieczne jest jej dodatkowe suplementowanie.
Co warto wiedzieć o witaminie D?
Przede wszystkim należy ona do witamin, które rozpuszczają się w tłuszczach. Jest ona odporna na wysoką temperaturę i można ją przechowywać bezpiecznie przez dłuższy okres. Odpowiada ona za właściwe funkcjonowanie układu kostnego. Dzięki niej możliwa jest regulacja gospodarki wapniowo-fosforanowej. Korzystnie wpływa na układ krążenia, serce i wspomaga proces odchudzania. Powinny ją spożywać osoby mające problem z układem nerwowym a więc cierpiące na depresję czy zaburzenia snu. Zaleca się ją również przyjmować osobom, które leczą niedoczynność tarczycy.
Przyczyny powstawania niedoborów witaminy D
Na niedobór cierpią przede wszystkim te osoby, które prowadzą niewłaściwy tryb życia i zbyt mało czasu spędzają na słońcu. Ponadto problem ten dotyczy nałogowych palaczy oraz osób, które cierpią na choroby nerek i wątroby.
Czym objawia się brak witaminy D w organizmie?
Główne objawy występujące przy niedoborze tej witaminy to:
- bóle mięśni oraz bóle głowy, które wynikają z tego, że witamina D jest składową receptorów bólu
- przewlekłe zmęczenie
- sztywność mięśni i bóle w dolnej części pleców
- otyłość i problemy z redukcją wagi
- nasilone objawy zespołu jelita drażliwego
- częste infekcje, które wynikają z obniżonej odporności
- depresja o niewyjaśnionej przyczynie.
Więcej artykułów o psychice i relacjach znajdziesz w serwisie https://www.wieszwiecej.pl/.