Wrzody dwunastnicy są częstym problemem, który każdemu z nas może poważnie utrudnić życie. Czy możemy się skutecznie rozprawić z taką przypadłością?
Czym są wrzody dwunastnicy?
Wrzody dwunastnicy to nic innego, jak ubytki powstające w błonie śluzowej dwunastnicy. Z reguły wrzody takie otoczone są naciekiem zapalnym, a ich pojawieniu się towarzyszy wiele uciążliwych dolegliwości.
Wrzody dwunastnicy i ich przyczyny
Przyczyny powstawania wrzodów dwunastnicy są dość zróżnicowane. Zakażenie bakterią Helicobacter pylori to przyczyna najczęstsza, odpowiedzialna za około 90% przypadków choroby.
Powstaniu wrzodów dwunastnicy sprzyjają też inne czynniki, m.in.:
- stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych;
- nadkwasota;
- zespół Zollingera-Ellisona;
- choroba Leśniowskiego-Crohna;
- palenie papierosów lub picie alkoholu;
- depresja i przewlekły stres.
Powstanie wrzodów dwunastnicy może też sprzyjać niewłaściwa dieta, w której tłusta, przetworzona żywność zajmuje zbyt wiele miejsca.
Jak rozpoznać wrzody dwunastnicy?
Aby uniknąć większych problemów z wrzodami, należy w porę podjąć odpowiednie leczenie. Jakie objawy powinny skłonić nas do odwiedzenia specjalisty?
Najbardziej charakterystyczne symptomy wrzodów dwunastnicy to:
- ból w nadbrzuszu, często pojawiający się po zjedzeniu pikantnych lub kwaśnych potraw;
- uczucie pełności brzucha;
- niestrawność;
- wzdęcia;
- problemy z zaparciami;
- nudności;
- spadek masy ciała;
- problemy z apetytem.
Warto zaznaczyć, że w przypadku wrzodów dwunastnicy objawy mogą się pojawić dość późno, co utrudnia wczesne wykrycie problemu.
Choroba wrzodowa kontra współczesna medycyna
Wrzody dwunastnicy nie mogą zostać zignorowane. Pamiętajmy, że choroba ta może prowadzić do poważnych komplikacji, m.in. do przedziurawienia dwunastnicy lub zapalenia otrzewnej. Aby uniknąć takich powikłań, należy w porę rozpocząć leczenie. Na czym może ono polegać?
Leczenie wrzodów dwunastnicy polega przede wszystkim na sięganiu po leki przeciwwrzodowe, które przepisuje lekarz na podstawie wyników badań. Takie leczenie sprawia, że po 2 tygodniach wrzody w większości przypadków ustępują. Aby uniknąć ich nawrotu, niezbędna staje się jednak zmiana stylu życia. Należy odstawić używki, a w menu wprowadzić takie zmiany, które pozwolą dwunastnicy odetchnąć. Należy jeść mniejsze posiłki o regularnych porach, a podczas układania jadłospisu unikać takich dodatków, jak tłuste zupy, smażone ryby, warzywa kapustne i rośliny strączkowe. Słodycze, napoje gazowane, kawa oraz herbata – oto kolejne produkty, z których osoby dotknięte wrzodami dwunastnicy powinny zrezygnować.
Zaglądnij też na www.naukowe.pl, żeby doświadczyć prawdziwej lawiny porad medycznych!
Wrzody dwunastnicy mogą sprawić wiele bólu i poważnie utrudnić nam życie. Na szczęście współczesna medycyna zna wiele metod leczenia tej przypadłości, dzięki czemu szybki powrót do dobrej formy jest możliwy.